Kad vasaras siltajās dienas sāk kļūt arvien īsākas un laiks sāk lēnām virzīties uz rudens pusi, pamazām jāsāk rūpēties par to, lai arī nākamajā sezonā katra individuāli izveidotais dārzs vai paraugstādījums saglabātos tikpat krāšņs un bagātīgs. Lai to panāktu, jau laikus jādomā, kā pasargāt salneizturīgos stādus no ziemas sala.

Kā katru gadu LVM Kalsnavas kokaudzētava, iestājoties rudens sezonai, turpina rūpēties par dekoratīvajiem stādiem, tos regulāri kopjot un sabalansēti mēslojot ar attiecīgā periodā nepieciešamo mēslojumu. Rudens periodā mēslojums nepieciešams visiem augiem, kas atrodas piemājas apstādījumos vai apstādījumos. Pareiza un sabalansēta mēslošana nodrošinās auga virszemes daļas sagatavošanos ziemai, lai tas nenosaltu. Vispiemērotākais rudenī ir pilnmēslojums, kur Slāpeklis (N), Fosfors (P) un Kālijs (K) ir attiecībā 3,5:7:25, kam papildus ir Kalcijs (Ca), Magnijs (Mg), Sērs (S) attiecībā 3,5:2,5:21. Pilnmēslojumam tiek pievienoti papildu mikroelementi. Rudens periodā Kālijs (K), Fosfors (P) nepieciešams, lai augi rudens periodā necenstos veidot jaunos dzinumus un pieaugt, bet gan nostiprinātos un sagatavotos ziemai. Skuju kokiem mēslošanai ieteicams rudenī neizmantot mēslojumu, kurš satur Slāpekli (N) vai arī mēslojumu, kurā papildu ir Magnijs (Mg). Pateicoties pareizi pielietotai mēslošanas tehnikai rudens periodā, LVM Kalsnavas kokaudzētava var lepoties ar to, ka tieši šeit tiek izaudzēti ziemcietīgākie dekoratīvie stādi Latvijā, ko ar lielāko prieku piedāvājam saviem pircējiem.

Veidojot dekoratīvo stādu kompozīcijas, jau no paša sākuma var izvairīties no augu apsalšanas ziemas periodā, kā arī apdegšanas pavasarī. Galvenais nosacījums ir pareiza mikroklimata izvēle un augsnes novērtēšana pirms stādīšanas. Stādot tādas salneizturīgās šķirnes kā Losena pacipreses (Chamaecyparis lawsoniana), Īves (Taxus), Bārbeles ( Berberis), Mahonijas (Mahonia), Ķīnas kadiķi (Juniperus chinensis), Ficera kadiķis (Juniperus x pfitzeriana), Parūkkoks (Cotinus coggygria), Rozes (Rosa), stādījuma vietu ieteicams ierīkot vietās, kur tie tiek piesegti ar citiem salizturīgiem dekoratīvajiem stādiem, kas ir lielāki. Piemērotākie dekoratīvie stādi, kas spēj veikt piesegšanas funkciju, ir Kalnu priedes (Pinus mugo), Rietumu tūjas (Thuja occidentalis), Egles (Picea abies), kā arī dažādi krūmveida stādi. Blakus augošajiem stādiem, kas veic piesegšanas funkciju, jāiekļaujas izvēlētajā kompozīcijā. Pavasara sezonā, sākot spīdēt pirmajiem saules stariem, sniega kārta vēl ir saglabājusies, kas dod iespēju stādiem apdegt, tāpēc tādas šķirnes kā Kanādas egles (Picea glauca) ieteicams stādīt pusēnā.

Cenšoties saglabāt stādījumus košus, ik gadu rudenī rodas jautājums, kad tad īsti ir augi jāpiesedz? Augu piesegšana ziemas periodam ir atkarīga no vairākiem vides faktoriem, kā aukstuma, sniega segas biezuma, nokrišņu daudzuma. Piemērotākais laiks salneizturīgāko augu piesegšanai ir tad, kad zemes virskārta sāk piesalt, parasti tas ir oktobris, novembris. Īpaši Latvijas vidusdaļā ir jāuzmanās no kailsala, kas salneizturīgajām sugām nodara vislielākos bojājumus. Augus pirmajā gadā pēc iestādīšanas obligāti jāpiesedz, kā arī augiem, kas aug atsevišķi vai klajākās vietās, virszemes daļa mēdz apsalt. Ziemas periodā šķirnēm, kas ir punduršķirnes, virszemes daļa nav jāpiesedz, jo tā ir zem sniega. Lai atvieglotu augu sagatavošanu ziemai, iespējams izmantot tos materiālus, kas ir pieejami katrā piemājas dārzā.

Lai piesegtu rozes rudens periodā, pirms ziemas iestāšanās uz sausas augsnes virskārtas ieteicams uzbērt kompostu, lai tas aizsargā sakņu sistēmu. Augsnes virskārtai pakāpeniski piesalstot, tā jānoklāj ar egļu skujām, kas veiks aizsargfunkciju. Lai stāds pārziemotu, galvenais ir rūpēties, lai tam nepiekļūtu mitrums pirms sala periodā un vēlāk, jo mitruma rezultātā augi intensīvāk salst. To var panākt, uzstādot uz izvēlētā stāda norobežojošu jumtiņu. Jebkuram augam viskaitīgākais ir kailsals un pārlieku liels apledojums, tāpēc ziemas pirmajā daļā augus var apsegt mazāk, savukārt lielāka uzmanība tiem ir jāpievērš ziemas otrajā pusē. Jāuzmanās, lai ziemas vidū neuznāk siltāks laiks, jo tad augiem var sākt briest pumpuri, kas var nosalt, salam atkal palielinoties, tāpēc, ja siltuma periods ir ilgāku laiku, augus ieteicams uz brīdi atsegt.

Dekoratīvo krūmu, puskrūmu, daudzgadīgo sugu piesegšanai piemērotākie materiāli ir egļu, priežu zari, agro tīkls, niedres, saulessargi saules pusē, koku miza.

Atsevišķi augošus kokus vai krūmus ziemas periodā var pasargāt, piesedzot tos ar egļu skujām, ko nostiprina pie mietiņiem. Mietiņus apsprauž riņķī ap stādu, lai egļu skujas būtu kompakti sakārtotas un neizjuktu. Arī ja vēlamies stādu piesegt ciešāk, jāļauj viņam elpot, tāpēc piesegšana jāveic rūpīgi. Ieteicams ar egļu skujām piesegt nedaudz, un visu nostiprināt ar agro plēvi, kas nodrošinās gaisa piekļuvi augam. Izmantojot piesegšanas materiālus, jāievēro, ka tiem ir jābūt gaisa caurlaidīgiem, augi pastāvīgi jānodrošina ar skābekli, lai neizžūtu jaunie dzinumi. Agro tīklu un niedru pinumus visbiežāk izmanto augstākajiem augiem, tādejādi nodrošinot pumpuru saglabāšanos nelabvēlīgu laika apstākļu gadījumā.

Piesedzot augus, nav ieteicams izmantot metāla priekšmetus, bet gan no dabīgiem materiāliem veidotas auklas. Piesedzot ar agro plēvi vai egļu skujām, palielinās iespēja lauku viensētās pasargāt stādījumus no meža zvēru bojājumiem.

Ja vēlaties, lai dekoratīvie stādi pārziemo podos, tad jāpievērš uzmanība poda lielumam, kurā tas aug, jo pārlieku mazā podā sakņu sistēma mēdz apsalt. Gadās, ka dekoratīvie stādi podos aug jau ilgāku laiku un ir tiešā saskarsmē ar zemi, tad rudens periodā nevajadzētu censties viņu pārcelt, jo tas bojās saknes, kas ir izaugušas caur poda apakšu. Šīs saknes nodrošina augam lielāku aizsardzību pret salu, kā arī nodrošina nepieciešamo barības vielu un ūdens uzņemšanu no augsnes.

Ik gadus mūsu pienākums ir rūpēties par dekoratīvo stādu kvalitāti, tāpēc piedāvājam vislabākos stādus, kas, pateicoties vairāku gadu pieredzei, ir izaudzēti un pārbaudīti, tādejādi ar prieku piedāvāsim Jums ziemcietīgākos stādus Latvijā, kas neliks Jums vilties.