Lai izveidotu savu piemājas dārzu vai atsevišķi labiekārtotu teritoriju par tādu vietu, kur vienmēr gribētos atgriezties un baudīt tās pievilcību, galvenokārt jāizvēlas piemērotākie stādāmie dekoratīvie koki un krūmi. Dārza burvības noslēpums bieži vien slēpjas iztēles dažādībā un vēlmē rūpēties par izveidoto dārzu visas sezonas garumā.

Piemājas teritorijas dzīvžoga veidošanai, puķu dobju un kapu kultūru apstādījumos iespējams pielietot zemās Rietumu tūjas bumbveida formas kā Thuja occidentalis “Danica”, “Salaspils”, “Little Dorit”, “Miky”, “Ovali”, kuru augstuma izmēri nepārsniedz 1 metru un vainags saglabā apaļu, kompaktu bumbveida formu. Kā vidēja lieluma tūjas, ko var stādīt grupās, lai izceltu katras šķirnes atšķirīgo skuju krāsu un kombinēt to augstumus, ieteicams izvēlēties Thuja occidentalis “Hoveyi”, “Europe Gold”, “Cloth of Gold”. Krāsu spēle dzīvžogā padara ne tikai ainaviskāku dzīvžogu, bet arī konkrēti ļauj novērtēt izvēlēto šķirņu individuālo dekorativitāti.

Dzīvžogu veidošanai un apstādījumu norobežošanai var izvēlēties ne tikai skuju kokus, bet arī lapu kokus, kas pavasara sezonā priecēs gan ar plaukstošo lapu krāsu buķeti, gan arī ar neparasto un burvīgo lapu krāsu vasaras un rudens sezonā. Pie lapeņu apstādījumiem iespējams kombinēt dažādas fizokarpu, grimoņu, ēdamo sausseržu, kā arī bārbeļu šķirnes. Ēdamās sausseržu ogas būs pirmais pavasara ogu vēstnesis, ko ir iespējams lietot arī uzturā. Tunberga bārbeļu sarkanīgā ogu krāsa kā krelles saglabājas arī ziemas bezrūpīgajā salā. Tumberga bārbeļu dekoratīvās vainagu formas mēdz būt ovālas, pārkarenas, kolonveida, kompaktas, tādejādi ir iespējams izvēlēties katra gaumei vispiemērotāko un krāšņāko šķirni. Ieteicams stādījumu vietās izvēlēties Berberis thunbergii “Erecta”, “Red Pilar”, “Atropurpurea”. Lai bārbeles saglabātu savas šķirnes īpašības, vēlams pavasara sezonā tās apgriezt un izņemt sausos vai nolauztos zarus. Akmens dārzu un puķu dobju ierīkošanai stādīšanai piemērotākās ir pundurformas vai nelielas formas dekoratīvie stādi, lai tie nenomāktu blakus augošos citu šķirņu stādus un puķes. Puķu dobju stādījumu vietās eleganti iederas Tunberga bārbeļu zemās formas, kā Berberis thunbergii “Atropurpurea Nana”, “Aurea”, “Bonanza Gold”, “Green Carpet”, “Rose Glow”, “Admiration”.

Veidojot dekoratīvo koku un krūmu kompozīcijas nelielās platībās, jācenšas, lai šķirnes, kas aug vienā platībā nenoēnotu viena otru un katra lieliski izceltos, tādejādi varētu stādījuma vietu veidot no Kalnu priežu šķirnēm Pinus mugo “Varella”, “Mini Mops”, “Winter Gold”, parastās priedes šķirnes Pinus sylvestris “Doone Valley”. Izvēlētās kalnu priežu un parastās priežu šķirnes akmens dārzos lieliski aug kopā ar dažādām spireju, klinšrozīšu, ēriku, zalkteņu, zemo formu bārbeļu šķirnēm. Dārza kopējo ainu uzlabos mūžzaļie dekoratīvie skuju koku stādi, kas aug nelieli un ir viegli kopjami. Kā mūžzaļie skuju koki, kuru vainagu forma iederēsies jebkurā akmens dārzā un slīpā nogāzē, ir parastais kadiķis Juniperus communis “Green Carpet”, “Compressa”, kā arī klājeniskā kadiķa Juniperus horizontalis “Wiltonii”, “Emerson”, “Mother Lode”, “Prostrata” šķirnes. Dārza stūros un stādījuma vietā atsevišķi stādāmi vidējā lieluma kadiķi, kā Ķīnas kadiķis Juniperus chinensis “Obelisk”, “Stricta”, “Spartan” un Klinškalnu kadiķa Juniperus scopulorum dekoratīvās šķirnes “Blue Arrow”, “Skyrocket”.

Bieži vien dārza ainavu vēlamies papildināt arī ar atsevišķiem stādiem, kas pievilcīgi izskatās, ja ir stādīti slejās vai atsevišķi pa vienam laternu tuvumā vai nelielu dīķu malās. Visbiežāk šādu vietu tuvumā ieteicams stādīt āra bērza šķirnes Betula pendula “Youngii”, parastā goba Ulmus glabra “Camperdownii”. Neaprakstāmi burvīgu un mājīgu atmosfēru nodrošinās dažādas ābeļu dekoratīvās šķirnes, kā Malus “Pendula”, “Elise Rathke”, purpura ābele Malus x purpurea “Pendula”. Mūžzaļie skujukoki ar izteikti zaļām skujām ir parastās egles šķirne Picea abies “Inversa”, ložņājoša tipa šķirne Picea abies “Formane”. No baltegļu šķirnēm Abies veitchii “Pendula”, kā arī atsevišķi stādāmas dažāda augstuma uzpotētas dekoratīvo šķirņu bumbas Balzama baltegles Abies balsamea šķirne “Nana”, Picea abies “Luua Parl” augstcelma potējums.

Lai katra apstādījuma zona, piemājas dārzs un puķu dobe spētu būt vistuvākā un vismīļākā vieta katras mājsaimnieces sirdī, LVM Kalsnavas kokaudzētavā mēs piedāvāsim vispiemērotāko risinājumu, konsultēsim Jūs par katru izvēlēto šķirni un palīdzēsim piepildīt jebkuru kvēlāko sapni, lai to būtu iespējams realizēt.