Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotāko šķirņu skaits ar katru gadu palielinās, tāpēc privātmāju īpašnieki un apstādījumu veidotāji cenšas izmantot brīdi, lai spētu padarīt pēc iespējas krāšņāku stādījumu vietu, kas priecētu ne tikai pašus mājiniekus, bet liktu apstāties un aplūkot burvīgo dabas brīnumu vienkāršam garāmgājējam.

Jau vairākus gadus AS "Latvijas valsts meži" (LVM) Kalsnavas kokaudzētavā īpaša uzmanība tiek pievērsta dekoratīvo skuju koku un lapu koku vainagu formu īpašību saglabāšanai un to regulārai kopšanai, kā rezultātā tiek piedāvāts plašs dekoratīvo koku un krūmu vainagu formu klāsts.

Lai dekoratīvo formu koku vainagi spētu pilnvērtīgi augt un saglabātu savu dekorativitāti, ir jāizzina, no kādiem faktoriem ir atkarīga to augšana. Kā būtiskākie faktori, kas būtu jāievēro, ir nepieciešamais saules daudzums stādījuma vietā, augsnes skābuma līmenis, vajadzīgais trūdvielu daudzums augsnē un, protams, dekoratīvo šķirņu ziemcietība attiecīgajā augšanas areālā. Būtiski atcerēties un ievērot, ka šie augšanas ietekmējošie faktori šķirnēm var atšķirties un tāpēc, pirms stādījumu ierīkošanas, iepriekš vajadzētu pārliecināties par vietas atbilstību šķirņu augšanas īpašībām.

Kalsnavas kokaudzētavas dekoratīvo skuju koku un lapu koku vainagu formas audzēšanai izvēlētas tā, lai jebkuram klientam būtu iespēja izvēlēties sev visnepieciešamāko. Visbiežāk apstādījumu daudzveidības saglabāšanai kā lielisks akcents būtu tādas dekoratīvās vainagu formas kā nokarenās, kompaktās, simetriskās, stāvās, ložņājošās, apaļās, vai, protams, kādas citas, ko ir iespējams aplūkot un iegādāties kokaudzētavas tirdzniecības laukumos.

Piemājas apstādījumu ierīkošanā iederas nokarenās skuju koku formas, kas uzpotētas dažādos augstumos, tādejādi ir iespējams izvēlēties sev vispievilcīgākā augstuma nokarenās formas. Vienas no skuju koku raksturīgākajām nokarenajām vainaga formām ir parastā egle Picea abies “Inversa”, parastā egle Picea abies “Rothenhaus”, parastā egle Picea abies “Formanek”, Veiča baltegle Abies veichii “Pendula”, Eiropas lapegle Larix decidua “Repens”, Japānas lapegle Larix kaempferi “Steef's Weeping”. Ar savu neparasto vainaga izlocījumu dārza saulainajā vietā iederēsies Eiropas lapegle Larix decidua “Horstmann Recurved” un Japānas lapegle Larix kaempferi “Diana”. Lai skuju koku vainaga formas katru gadu veidotu šķirnes īpašībām raksturīgu nokareno zarojumu, nepieciešams regulāri tās veidot, pakāpeniski apgriežot, tādejādi veidosies kuplāks vainags un nokarenie zari būs regulārāki.

Lai panāktu pēc iespējas lielāku dažādību stādījumu kultūras ierīkošanā, būtisku akcentu nepieciešams likt uz lapu koku vainagu formu izvēli. Lapu koku vainagu formas spēj atšķirties ne tikai pēc vainagu platuma, bet arī pēc to augšanas garuma. Kā nokarenās lapu koku vainaga formas, kas atgādina lietussarga kupolu, ir parastā goba Ulmus glabra “Camperdownii” un parastā goba Ulmus glabra “Serpentina”, stepju goba Ulmus minor “Umbraculifera”. Īpaši krāšņi jebkurā stādījumā iederēsies parastais pīlādzis Sorbus aucuparia “Pendula”, kam rudenī lapojums veidojas oranžbrūns, un pīlādža sārtās ogas vējā plīvos kā krelles. Pavasarī krāšņiem ziediem zied purpura ābele Malus x purpurea “Pendula”, ar rubīnsarkaniem ziediem un tumši sarkanbrūnām lapām piemērotākā ir purpura ābele Malus x purpurea “Royalthy”. Izteikti nokareno vainagu formu var novērot āra bērzam Betula pendula “Youngii”.

Apaļas formas vainagi novērojami parastajai kļavai Acer platanoides “Globosum”, kam ir blīvi sazarots lodveida vainags un plaukšanas laikā tas krāsojas sarkanbrūns. Dekoratīvo koku un krūmu vainagu formu dažādības iespējams aplūkot tādām sugām kā Salix, Caragana, Thuja, Berberis un vēl daudzām citām atkarībā no kvēlākajām vēlmēm redzēt savā lolotajā piemājas dārzā. Ja nepieciešams izvēlēties simetriskas formas vainaga kokus un krūmus, krāšņi un eleganti izskatīsies Japānas lapegle Larix kaempferi “Grey pearl”, kam ir simetrisks vainags un zilganas skujas, kā arī Eiropas lapegle Larix decidua “Globus” un Larix decidua “Kornik”.

Dažkārt nākas savu apstādījumu tuvumā veidot trapecveidīgu dzīvžogu, kas palīdzētu norobežot no apkārtējiem laukiem vai atsevišķām piebūvēm. Šāda veida dzīvžogu ir iespējams veidot no rietumu tūjas Thuja occidentalis “Smaragd”, Thuja occidentalis “Holmstrup”, kā arī Thuja occidentalis “Smaragd”, tādejādi dzīvžoga vainagu veidot konusveidīgi, kas nodrošinās dzīvžogam apakšējo zaru nenoēnošanu un piedos kompaktu formu.

Lai katra veidotais paraugdārzs būtu vienmēr krāšņs un gribētos tur atgriezties atkal un atkal, nepieciešama regulāra tā kopšana un vainagu veidošana, ko panāk ar pareizu vainagu formu pielīdzināšanu un apciršanu. Katrs mūsu audzētais koks un krūms ir pelnījis, lai mēs par tiem rūpētos pēc labākās sirdsapziņas, tāpēc veidosim savus stādījumus tā, lai tie vienmēr būtu viskrāšņākie.